Trileçe

Tres ve Leches üç ve süt ya da başka bir deyişle 3 sütlü tatlı anlamına geliyor. Aslında bu tatlı güzel hazırlanmış bir pandispanyaya üç sütün karışımdan hazırlanan bir şerbetin dökülerek çektirilmesi ile hazırlanıyor. Üzerine de hafif bir karamel gezdirip servis ediliyor. Süngerimsi dokusu olan bir kek ve şerbeti tamamen 3 sütün karışımından oluşuyor, manda sütü, keçi sütü, inek sütü. Türkiye^de manda sütü her yerde bulunamadığından ve sık tüketilmediğinden dolayı sizlere tarifimizi 2 sütle verdik ve manda kreması ekledik. Sütlü kekin üzerine de genellikle karamel sos dökülüyor fakat frambuaz sosun da cok yakıştığını belirtmek gerek.

Pandispanya, Batı Avrupa kökenli, hatta ismine İtalyanların sahip çıktığı süngerimsi dokuda yumuşak bir kek (pan di spagna) İspanyol ekmeği anlamına geliyor. İngilizlerin sponge kek dedikleri bu kek, Latin Amerika’ya tres leches cake olarak geçmiş. İtalyanların tiramususui İngilizlerin trifle ve romlu keki, geçmişi Ortaçağ’a kadar uzanan ve pandispanya ile yapılan sütlü tatlılardan bazıları. 

Trileçe’nin ise nereden geldiği konusunda kesin bilgiler yok. Bize yakın geçmişte Balkanlar’dan geldiği biliniyor ama Amerika kıtasında 19. Yüzyıl başlarından beri var olduğu da biliniyor. Tarihçiler başlangıcı birçok sütlü tatlıda olduğu gibi trileçe’nin de Ortaçağda bulunduğunu düşünüyor. Amerika kıtasında ilk olarak Meksika’da görülmüş, bize de Batı Avrupalı göçmenlerle gelmiş,. Bu tatlının Güney Amerika’da daha az süt ve daha çok krema ile yapılan çeşitleri de bulunuyor.

Aslında Osmanlı mutfağında hem sütlü, hem de hamurlu tatlılar bulunmuyor çünkü tercih edilmiyordu. Fakat günümüzde çok tecih edilir olması belki de damak zevklerimizinde zamanla değiştirini gösteriyor. AAK olarak sizlerle yeni ve değişik lezzetlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.