İsa Bayar Usta'dan size bir mesaj var

Mesleki hayatıma ilk olarak 2000 yılında İstanbul'da başladım. Bu süreçte gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında çok değerli usta arkadaşlarla tanışma ve birlikte çalışma fırsatı yakaladım. Bana bu süreçte katkıda bulunan tüm dostlarıma çok teşekkür ederim.

Bu sektörün bir parçası olmak hayatımın içerisinde yaptığım bir seçimdir; tıpkı bir öğretmen,  doktor veya titizlik isteyen başka bir uzmanlığı seçmek gibi çünkü biz şefler, işimizi büyük bir özenle, her gün aynı ciddiyeti gösterip büyük bir aşkla icra etmeliyiz ve ediyoruz.

Bizler toplum olarak çok geniş bir mutfağa sahibiz. Bunun bize getirdiği sorumluluklarının ve avantajlarının bilincinde mesleki hayatımızı icra ederken öğrenme, öğretme ve sektörü bir adım daha ileriye taşıyacak çalışmaların bir parçası olabilmek için başarıyı ilke edinerek mesleki hayatımızı şekillendirmeliyiz.

Meslekte geride bıraktığım süre içerisinde çalıştığım kurumlarda ve yaşamımızı sürdürebilmemiz için bize olanak sağlayan bu sektöre her zaman faydalı olabilmek için elimden geldikçe düzenli, disiplinli ve öğrenmeye açık bir çalışan, bir birey olabilmek adına çaba gösterdim. 

Ve bu süreç içerisinde AAK- Unipro ailesine 2014 yılında dâhil oldum.  AAK-Unipro'nun gerek sektöre olan katkısının, gerek biz ustalara mesleğimizi daha iyi icra edebilmemiz için hayata geçirdiği bu değerli çalışmalarının bilincindeyim. Bu çalışmaların içerisinde bulunurken öğrenmenin, öğretmenin ve mesleki gelişimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum.

Bu sektörde çalışan ustalar olarak, pasta yapmak, yemek pişirmek, börek açmak veya harika tabaklar hazırlamak, sonucu müşterilerimizin memnuniyeti olarak görmek en büyük tutkumuz. Mesleğimizin güzel tarafları kadar zorlu ve ciddiyet gerektiren sorumluluklarının da bilincinde olmalıyız. Örneğin; planlı çalışmak, sorumluluk alabilmek, kriz çözebilmek, yenilikçi olabilmek, zamana hâkim olabilmek ve en önemlisi iyi bir öğretici olabilmek için her zaman bir çaba içerisinde kararlı bir şekilde mücadele etmeliyiz. 

İnanıyorum ki bizler bu sorumlulukla mücadele ettiğimiz sürece her damak zevkine hitap eden, içinde binlerce tadı barındıran mutfağımızı gerek ülke içerisinde, gerekse uluslararası platformda en iyi şekilde büyük bir aşkla icra ederken daha başarılı bir noktaya taşıyacağız.


Saygılarımla,
İsa BAYAR.